לצחוק על הנאצים: 7 סרטים שמתמודדים קצת אחרת עם השואה

אנחנו יהודים, מותר לנו. "ג'וג'ו ראביט". צילום:יח"צ
אנחנו יהודים, מותר לנו. "ג'וג'ו ראביט". צילום:יח"צ

המסורת של סרטי שואה עצובים אולי מתאימה לאנשים מסוימים, אבל לא כולם מצליחים להתחבר לזיכרון היהודי הקולקטיבי באופן הזה. עבור אנשים כאלו נולד הכלי החזק ביותר של היהודים - חוש ההומור. ממל ברוקס ועד לטאיקה ואיטיטי, אלו הסרטים שהתמודדו עם זיכרון השואה באופן שונה, אבל לא פחות משמעותי

27 באפריל 2022

ג'וג'ו ראביט

חתיכת משימה קשה הייתה לטאיקה ואיטיטי – הבמאי והתסריטאי מאחורי קומדיות כמו "מה שאנחנו עושים בצללים" וסרט גיבורי העל "ת'ור: ראגנארוק" – בעשיית הסרט הזה: להפוך את היטלר לדמות קומית, תוך כדי גלילת סיפור מרגש המתרחש בזמן השואה. בסך הכל די הצליח לו בסרט הזה על ג'וג'ו, נער גרמני צעיר שיש לו חבר דמיוני מיוחד – הפיהרר בעצמו, בגילומו של ואיטיטי. בסרט מופיעים גם סאם רוקוול, סקרלט ג'והנסון, רבל ווילסון וסטיבן מרצ'נט, שאחראי כנראה לסצנה הכי מצחיקה שמורכבת כמעט ורק מהמילים "הייל היטלר".

להיות או לא להיות

בשביל לעשות קומדיה שמתרחשת בתקופה הכי נוראית בהיסטוריה האנושית, צריך מגע מיוחד. או אולי בכלל "מגע לוביטש" של הבמאי היהודי אמריקאי ארנסט לוביטש, שנולד וגדל בגרמניה. הקומדיה המעודנת ״להיות או לא להיות״ מ-1942, בכיכובם של רוברט סטאק, קרול לומברד והקומיקאי ג׳ק בני, סיפר על חבורת שחקני תיאטרון בוורשה שמערימים על הנאצים בעזרת תחבולות וכישורי משחק. הסרט נחשב לאחת הקומדיות הגדולות בכל הזמנים, ואף זכה לרימייק (פחות מוערך) בכיכובו של מלך הלצחוק-על-נאצים (וחייל ארה"ב במלחמת העולם השנייה) מל ברוקס, לצד צוות שחקנים מרשים הכולל את אשתו, אן בנקרופט, וכריסטופר לויד.

ממזרים חסרי כבוד

אף רשימה שכזו לא תהיה שלמה ללא סרטו של הבימאי הטכנית כבר ישראלי קוונטין טרנטינו. ״ממזרים חסרי כבוד״ הוא סרט שכולו חגיגה של הריגת נאצים. בראד פיט מככב כאלדו ריין, צייד נאצים מגניב בעל מבטא דרומי שמנהיג את חבורת הממזרים (הכוללת את בימאי האימה היהודי איליי רות׳ בתפקיד 'הדוב היהודי'). כריסטוף וולץ משחק את הקצין הנאצי המרושע קולונל האנס לנדה, בתפקיד שהיווה את הפריצה הגדולה שלו. ובלי ספויילרים, אבל זה היה השלב בו טרנטינו החל לשחק עם ההיסטוריה באופן שרק הוא יכול. 

הנועזים בעורף האויב

מעבר לקוונטין, בשביל שילוב מושלם בין קומדיה ואקשן יש את ״הנועזים בעורף האויב״. סרטו של בריאן האטון מ-1970 על חבורת לוחמים אמריקאים שזוממים לשדוד זהב מהגרמנים. בסרט מככב קלינט איסטווד, שלפני שהפך לבמאי רציני היה עושה לעיתים גם קומדיות, לצד צוות שחקנים מרשים הכולל את טלי סוואלס (״קוג׳אק״), דונלד סת׳רלנד (אבא של קיפר) ודון ריקלס. כן, קומיקאי ההעלבות המפורסם. 

מלכוד 22

הספר הכי מפורסם על מלחמת העולם השנייה (אוקי, חוץ מזה של אנה פרנק) ויצירה שהפכה למילה נרדפת לסאטירה, ״מלכוד 22״ של ג׳וזף הלר זכה לכמה עיבודים במהלך השנים, אך המוצלח מכולם היה העיבוד הזה (גם הוא מ-1970), שנוצר על ידי הצוות שרק שלוש שנים לפני כן יצר את ״הבוגר״, הבמאי מייק ניקולס והתסריטאי באק הנרי. הסרט עוסק בחיילים בבסיס צבא ים תיכוני בזמן המלחמה, וכמו הספר, מבטא את חוסר ההיגיון הבסיסי שבמלחמה. צוות השחקנים כולל שחקני אופי אמריקאים כמו אלן ארקין, צ׳ארלס גרודין, בוב בלבן וגם את ארט גרפונקל. כן, המוזיקאי. 

הצחוק האחרון

גם דוקומנטריים יכולים להיות כיפיים לפעמים. למשל, הדוקו ששואל את השאלה המאוד ספציפית ״האם בדיחות על השואה יכולות להיות מצחיקות?״. בתור ישראלים וותיקים אנחנו כנראה כבר יודעים את התשובה, אבל זה עדיין כיף ומעניין לראות את הסרט מנסה לענות עליה, עם הופעות של קומיקאים יהודים כמו שרה סילברמן, דייוויד קרוס, גילברט גוטפריד ז״ל ומל ברוקס יבד״לא. אבל גם הם רק שחקני משנה לניצולת השואה האמיתית רנה פיירסטון, שמספרת על החוויות שלה ועל איך היא משלבת הומור עם הזיכרונות הנוראיים. 

הדיקטטור הגדול

אין איך לסיים רשימה שכזו בלי הקומדיה הסאטירית הקלאסית של צ׳ארלי צ׳פלין, שאשכרה נעשתה בזמן המלחמה. צ׳פלין מופיע בתפקיד כפול כדיקטטור הגזען אדנואיד הינקל וכספר היהודי, בן דמותו של הינקל. הסרט מציג את הדיקטטור בצורה מגוחכת, ומסתיים במסר אנטי-מלחמתי מובהק, בזמן שאמריקה של אותם השנים עדיין נקטה בעמדה ניטרלית. צ׳פלין שילב את ההומור הסלפסטיקי שלו עם מסר אמיתי וחשוב שמרגיש רלוונטי עד היום.