בהישרדות לא רק מותחים את העונה, אלא גם ממחזרים

העיקר שגיא נהנה. "הישרדות". צילום מסך
העיקר שגיא נהנה. "הישרדות". צילום מסך

חוץ מלתת לגיא זוארץ קצת זמן מסך נוסף, פרק המכירה הפומבית (השני העונה!) לא שינה שום דבר מהותי למרות הקלפים הדרמטים שהיו במרכזו. ג'קי עדיין ג'קי, זהר נשאר זהר ואודליה עוד מדקלמת שמות של אשכנזים

14 במרץ 2022

בדיוק כפי שהיה כתוב בספרים, ג'קי הדיחה את דודו. זו היתה חייבת להיות היא כמו שברוטוס היה חייב להיות זה שתוקע את הסכין בגבו של יוליוס קיסר. כמו פרס ורבין, תום וג'רי, אייל גולן וכל אישה בעולם. זה בלתי נמנע שהאדם האחרון שתצטרך להרוג בדרך לפסגה יהיה זה שהכי קרוב אליך. ושלא יהיה טעויות, זה לא היה יכול להיות הפוך. לא רק שאין בדודו את היכולת לזגזג (בעיה של שוערים), אלא שגם אם כן היה בו את זה, ג'קי לא היתה נותנת לו. מעבר לאג'נדות, מעבר לערכים ומעבר ליכולות הישרדות, לדודו אין את הקילר אינסטינקט של ג'קי. למעשה, לאף אחד חוץ ממנה לא היה את זה העונה.

ואולי עכשיו, שבועות ספורים מהגמר (תחזיקו מעמד, אני בקושי מצליח), אפשר להביט אחורה על העונה ולהגיד בפה מלא את מה שמלמלתי לכל אורכה – איזו עונה מג'ייפה. אם בעונה הקודמת עוד נוצרה איזשהו ראש חץ מעניין עם אסי וישראל מול עידן וג'רבי, בעונה הזו יש את ג'קי נגד הקוקוסים. מי תכננתם שיעמוד מולה בישורת האחרונה, גדי? פאני? ורד בוסקילה? עצם העובדה שברית הטלאים הידועה בשם "ילדי התחנה המרכזית" תרמה שלושה נציגים לשבועות האחרונים לא מעידה על חוזקם, אלא על חולשת העונה.

ומי מנהל את רשימת השירים העונה? כי יש לנו כמה תלונות. "הישרדות", צילום מסך
ומי מנהל את רשימת השירים העונה? כי יש לנו כמה תלונות. "הישרדות", צילום מסך

זה כמובן קשור לא רק לליהוק, אלא לריבוי המערכות שמשבשות כל טקטיקה שלא נוחה להפקה. להגנתם אגיד שהפעם היו פחות סימנים למעורבות בוטה כמו בעונה הקודמת, אבל השנה עם הפעמון, הקול בכד, שומר הבקתה והמאזניים בסיום, למערכת היו את כל הכלים כדי להנדס ולעצב את התקדמות העונה. מה שמביך בזה היא העובדה שזה מה שהם בחרו להנדס. העונה הבאה, שתהיה שוב עונת אנונימים (הכל יחסי, מבטיח לכם לפחות דוגמנית אינסטגרם אחת), צריכה לשנות גם את המבנה. לשחרר את היד מכפתורי השליטה ולחזור למקורות, בהם המכשול הגדול ביותר היה האנשים, לא כרטיסי צא מהכלא.

אה, ואם כבר אנחנו בנושא, בואו נדבר על צמד קלפי הג'וקר שקיבלו ג'קי וזהר במכירה הפומבית. קודם כל, זה רק אני או שכבר היתה מכירה פומבית העונה? אה כן כן, בפרק החמישי, כשאודליה קפצה על תהילים כאילו היו שניצל. אם כבר עכשיו הם לא רק מותחים את העונה, אלא מתחילים למחזר. הסיבה שהיה צריך את הדבר הזה היא כמובן כדי לעשות לזהר שטראוס התקף לב. מכיוון שהפרומו כבר חשף שזהר עומד לקבל כח משמעותי, מה שכמובן הרס את ההפתעה גם אם לא נמסר איזה כח בדיוק, היה אפשר לפחות לצפות בחדווה באיך בדיוק גיא זוארץ וההפקה מנהלים את העסק.

תיאור מושלם לעונה הזו. "הישרדות", צילום מסך
תיאור מושלם לעונה הזו. "הישרדות", צילום מסך

ובכן, לפני כן ראוי לומר שברגעים בהם הסדיסטיות של גיא נחשפת במלוא הדרה הם הרגעים הכי מהנים בהישרדות, ומהרגעים היחידם בהם זוארץ באמת זורח. משחק הפוקר המוזר הזה של הצעות המחיר, והדרכים של גיא לדרבן את השורדים לשרוף את כספם וליפול בפח על שפתון, הוא תענוג אמיתי. המבטים, המשחק, ההגזמות. כאילו כל שנותיו של גיא בטלנובלות נוצלו היטב. מבין השעשוע הקצת שטני היה אפשר לראות איך זוארץ מוביל את ג'קי וזהר לעבר הקלפים שההפקה רצתה לתת להם, מתי הוא שולף את הקופסה השניה ואיך הוא משתמש במילת הקוד "כוח" בתור חץ מהבהב לעבר הבחירה הנכונה.

אך למעשה, אין בקלפים האלה כלום חוץ מעוד מכשול שאמור לייצר עוד פרק חסר ערך להפקה. הרי אחד מבטל את השני, כשכל ההבדל הוא שזהר לא חייב להישען על חסינות (כי ג'קי תהיה מוכנה לבטל), וג'קי לא תהיה חייבת להישען על הקולות (כי זהר מקבל עוד קול). האיזון נשמר, ורק הדרמה הועצמה באופן מלאכותי. זה בדיוק הקשקושים שהמאיסו את העונה הזו, ולמרות שזה אולי נתן עוד שוט דרמטי לפרומו, זה לא תרם בשום אופן למשחק או לאופציות שלפניו. ג'קי עדיין לבדה במערכה, זהר עדיין דגיג מתפתל ואודליה עדיין, משום מה, מדקלמת שמות של אשכנזים.

עסקאות חשוכות לאור יום, ולא בין השורדים. "הישרדות", צילום מסך
עסקאות חשוכות לאור יום, ולא בין השורדים. "הישרדות", צילום מסך